20:00 Zakazane piosenki reż. Leonard Buczkowski

  1. Forum Kina Europejskiego Cinergia, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Szkoła Filmowa w Łodzi zapraszają na przegląd filmowy: Con bravura. Dziesięć dekad niepodległości w polskim kinie

 

23.11 / PT / 19:00 / Szaleńcy reż. Leonard Buczkowski

24.11 / SB / 20:00 / Zakazane piosenki reż. Leonard Buczkowski

Zbliżona w nastroju do podwórzowej ballady fabularyzowana antologia patriotycznych i satyrycznych piosenek okupacyjnych wpleciona w typowe sytuacje z życia wojennej Warszawy. Akcja filmu rozgrywa się w czasie od września 1939 roku po wyzwolenie Warszawy w 1945 roku. Muzyk, Roman Tokarski, opowiada historię okupacji i swoje przeżycia młodemu żołnierzowi polskiemu, repatriantowi z Anglii. Roman zorganizował uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą Haliną i kolegami byli też członkami organizacji podziemnej – przewozili broń i nielegalne wydawnictwa, brali udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, walczyli w powstaniu warszawskim i w partyzantce. W czasie jednej z akcji zginął ukochany Haliny – Ryszard. Losy głównych bohaterów uzupełniają wątki: tchórzliwego muzyka Cieślaka, ukrywającego się Żyda, niemieckiej konfidentki. Ale prawdziwym bohaterem filmu są autentyczne piosenki okupacyjne – patriotyczne, żartobliwe, satyryczne – które, jak pisała prasa, podnosiły ludność na duchu, pomagały przetrwać trudne chwile zwątpienia i depresji.

zakazanepiosenki kadr

UWAGA !!!: W założeniu miała to być luźno dramaturgicznie związana antologia kilkunastu piosenek okupacyjnych. W trakcie realizacji film obrósł jednak w postacie i zdarzenia, stał się w ten sposób pierwszym powojennym polskim filmem fabularnym. Na skutek publikowanych (przede wszystkim chodzi o atak Adama Ważyka na film, opublikowany w „Kuźnicy”) i niepublikowanych zarzutów film zdjęto z ekranów, poddano przeróbkom i powtórnie wprowadzono na ekran 2 listopada 1948 roku. Zmiany poszły w kierunku urealnienia obrazu okupacji, pogłębienia motywacji postępowania bohaterów i mocniejszego zaakcentowania wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną. Najbardziej zauważalną zmianą, jest inna rama narracyjna filmu: w wersji pierwszej bohater o swoich przeżyciach opowiada ekipie filmowej w atelier; w wersji drugiej robi to swoim mieszkaniu, a adresatami jego opowieści są koledzy, wśród których znajduje się repatriant z Anglii, który nie zna realiów okupacji.
Zarówno pierwsza jak i druga wersja filmu cieszyły się ogromnym powodzeniem u publiczności.

  1. 11 / ND / Mir kumen on (Droga młodych) reż. Aleksander Ford, KINO CHARLIE – Sala Kameralna, wstęp wolny

26.11/ PN / 19:00 / Usłyszcie mój krzyk reż. Maciej Drygas, gość: Maciej Drygas

27.11 / WT / 19:00 / Nóż w wodzie reż. Roman Polański

28.11 / ŚR / 19:00 / Sanatorium pod klepsydrą reż. Wojciech Jerzy Has

29.11 / CZW / 17:00 / Amator reż. Krzysztof Kieślowski, bud. Z, Hala Filmowa, gość: Jerzy Stuhr

30.11 / PT / 19:00 / Pokolenie reż. Andrzej Wajda

30.11 / PT / 19:00 / Wilkołak, reż. Adrian Panek, KINO HELIOS, pokaz biletowany

1.12 / SB / 19:00 / Wesele reż. Wojciech Smarzowski

Poprzedni Następny Archiwum filmów
Top