19:00 Wojna Charliego Wilsona reż. Mike Nichols

7.11 / ŚR / 19:00 / Aaron Sorkin: Wojna Charliego Wilsona reż. Mike Nichols

Kulisy międzynarodowej intrygi, w jaką w latach 80. zaangażowany był amerykański kongresmen z Teksasu, Charlie Wilson. W roli tytułowej występuje Tom Hanks, a partnerują mu Julia Roberts i nominowany za swoją kreację do Oscara®, Złotego Globu i BAFTY Philip Seymour Hoffman.

Początek lat 80. XX wieku, czasy zimnej wojny i wzmożonej rywalizacji między USA a Związkiem Radzieckim. Armia Czerwona wkroczyła właśnie do Afganistanu. Tymczasem teksański kongresman Charlie Wilson (Tom Hanks) nie myśli o polityce międzynarodowej, gdyż bardziej zajmuje go zabawa, piękne kobiety i alkohol. Jego kochanka Joanne Herring (Julia Roberts), kobieta bardzo zamożna i wpływowa, nakłania go do ryzykownego przedsięwzięcia. Polityk ma zabezpieczyć fundusze i broń dla walczących z Rosjanami afgańskich Mudżahedinów. Zawiązuje się spisek z udziałem Wilsona, Joanne i byłego agenta CIA, Gusta Avrakotosa (Philip Seymour Hoffman). Cała trójka przemierza Stany Zjednoczone i świat, zjednując sobie poparcie. Plan zaczyna działać. Dzięki sprytowi Wilsona oraz jego partnerów, rząd USA przeznacza na pomoc Afganistanowi coraz większe sumy.

Prezydent Pakistanu Mohammed Zia ul-Haq zapytany o przyczyny porażki Rosjan w Afganistanie odpowiedział: „Charlie to zrobił”. Przypadek Charliego Wilsona jest niezwykłą historią kongresmana-lekkoducha, który w godzinie próby okazał się twardym politycznym graczem. Gdy w grudniu 1979 roku Armia Czerwona przekraczała granicę Afganistanu, Wilson od sześciu lat reprezentował Teksas w kongresie. Walczył o prawa kobiet i ulgi podatkowe dla najstarszych, ale znany był przede wszystkim ze słabości do rozrywki, damskiego towarzystwa i alkoholu. Dopiero w roku 1988, gdy radzieckie wojska zaczęły wycofywać się z Afganistanu, wyszło na jaw, iż skandalizujący polityk był zaangażowany w międzynarodową intrygę, mającą na celu pomoc finansową walczącym z Rosjanami Mudżahedinom. George Crile, dziennikarz, który ujawnił tę rewelację, napisał o tym bestsellerową książkę, pełną niezwykłych, ale prawdziwych zdarzeń i nietuzinkowych postaci. Książka Crile’a trafiła na półki w 2003 roku i niemal natychmiast przykuła uwagę Toma Hanksa oraz producenta Gary’ego Goetzmana, który pracował przy takich oscarowych produkcjach, jak „Milczenie owiec” i „Filadelfia”. Obaj zakupili prawa do ekranizacji, po czym zlecili napisanie scenariusza zdobywcy Emmy, Aaronowi Sorkinowi, specjaliście od opowieści pełnych politycznych i obyczajowych intryg („Ludzie honoru”, „Prezydent – miłość w Białym Domu”). Podczas pracy Sorkin konsultował się z Crile’em oraz samym Charliem Wilsonem, którzy okazali wielką pomoc przy powstawaniu filmu. Gdy scenariusz był gotowy, Hanks i Goetzman zwrócili się do MIKE’A NICHOLSA z propozycją wyreżyserowania filmu. Nichols kojarzony jest z takimi obrazami, jak „Paragraf 22”, „Pocztówki znad krawędzi” czy nagrodzony Oscarem legendarny „Absolwent”. Filmowca zaintrygowała biografia Charliego Wilsona, dlatego dołączył do ekipy.

Już na etapie przygotowawczym Tom Hanks zastrzegł, że chce wcielić się w rolę tytułowego bohatera. Jego ekranową partnerką została Julia Roberts, która nie kryła fascynacji kreowaną przez siebie bohaterką. „Joanne to postać pełna energii i dosyć enigmatyczna” – mówiła. „Jest przy tym pełna kontrastów – piękna prawniczka zainteresowana spiskiem z afgańskimi bojownikami”. Jako współpracującego z Wilsonem agenta CIA Gusta Avrakotosa Nichols widział Philipa Seymoura Hoffmana, laureata Oscara za brawurowy występ w filmie „Capote”. „Znam Mike’a od siedmiu lat” – wyznał aktor. „Jest wspaniałym przyjacielem. Pracowaliśmy razem w teatrze, teraz pracujemy nad filmem – można się w ten sposób idealnie wyczuć”. Hoffman za pracę w „Wojnie Charliego Wilsona” zdobył m.in. nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Film odniósł też sukces komercyjny. W ciągu pierwszego tygodnia od premiery w USA „Wojna Charliego Wilsona” zarobiła blisko 10 milionów dolarów, plasując się na czwartym miejscu box office’u. Łącznie produkcja Nicholsa przyniosła ponad 110 milionów dolarów zysku./ źródło: alekino.pl

000_charlie_wilsons_war_000_-_960 kadrKolejne dni w KSF:

8.11 / CZW / 19:00 / Rząd USA: Zbyt wielcy by upaść reż. Curtis Hanson
9.11 / PI / 19:00 / Nie przegap: Zimna wojna reż. Paweł Pawlikowski

12.11 / PON / 19:00 / Spojrzenie dziecka: Cinema Paradiso reż. Giuseppe Tornatore
13.11 / WT / 19:00 / Polska klasyka: Życie rodzinne reż. Krzysztof Zanussi
14.11 / ŚR / 19:00 / Aaron Sorkin: Moneyball reż. Bennett Miller
15.11 / CZW / 19:00 / Rząd USA: Czwarta władza reż. Steven Spielberg

Poprzedni Następny Archiwum filmów
Top