17:00 Amator reż. Krzysztof Kieślowski, bud. Z, Hala Filmowa, gość: Jerzy Stuhr

29.11 / CZW / 17:00 / Amator reż. Krzysztof Kieślowski, bud. Z, Hala Filmowa, gość: Jerzy Stuhr

Jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz – kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip bowiem, jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji dwudziestopięciolecia istnienia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Kieślowski z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolną ewolucję Filipa, który z człowieka „schowanego” we własną prywatność i ceniącego ponad wszystko „święty spokój” przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Amatorskim filmom Mosza daleko bowiem do propagandy sukcesu. Wręcz przeciwnie – samorodny reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia dookolnej rzeczywistości. Cena prawdy jest wszakże wysoka. Filip za swój film otrzymuje nagrodę. Zakłada Amatorski Klub Filmowy. Coraz bardziej wciąga się w te prace, zaniedbując rodzinę i dom. Kręci krytyczny film o miasteczku i film o robotniku – kalece. Zostają one wyświetlone w telewizji. Filip przekonuje się, że jego działalność i trudność nie tylko pomaga, ale także rodzi konflikty, a nawet dramaty. Poznaje wagę odpowiedzialności, granice wolności twórczej, cenę uczciwości. Po zasadniczej rozmowie z dyrektorem Filip postanawia zrezygnować z robienia filmów, nie chce bowiem, by szkodziły one komukolwiek. Wraca do domu, ale żona odeszła już z dzieckiem nie mogąc znieść stałych napięć i konfliktów. Filip kieruje kamerę na siebie i zaczyna opowiadać historię swego życia…
„Amator” już od momentu premiery budził żywe zainteresowanie. Poruszone w nim problemy roli i miejsca sztuki w świecie, granic odwagi i odpowiedzialności w życiu społecznym były swoistą odpowiedzią Krzysztofa Kieślowskiego na niepokoje trawiące pod koniec lat siedemdziesiątych pokolenie ówczesnych trzydziestolatków.

amator kadr

23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Szkoła Filmowa w Łodzi zapraszają na przegląd filmowy:
Con bravura. Dziesięć dekad niepodległości w polskim kinie

23.11 / PT / 19:00 / Szaleńcy reż. Leonard Buczkowski
24.11 / SB / 20:00 / Zakazane piosenki reż. Leonard Buczkowski
25. 11 / ND / Mir kumen on (Droga młodych) reż. Aleksander Ford, KINO CHARLIE – Sala Kameralna, wstęp wolny
26.11/ PN / 19:00 / Usłyszcie mój krzyk reż. Maciej Drygas, gość: Maciej Drygas
27.11 / WT / 19:00 / Nóż w wodzie reż. Roman Polański
28.11 / ŚR / 19:00 / Sanatorium pod klepsydrą reż. Wojciech Jerzy Has
29.11 / CZW / 17:00 / Amator reż. Krzysztof Kieślowski, bud. Z, Hala Filmowa, gość: Jerzy Stuhr
30.11 / PT / 19:00 / Pokolenie reż. Andrzej Wajda
30.11 / PT / 19:00 / Wilkołak, reż. Adrian Panek, KINO HELIOS, pokaz biletowany
1.12 / SB / 19:00 / Wesele reż. Wojciech Smarzowski

Poprzedni Następny Archiwum filmów
Top